Aqua-Fi: підводний Wi-Fi
Інтернет у воді, де дані передаються за допомогою світлових променів, може дозволити водолазам миттево передавати кадри з-під води на поверхню.
Інтернет-це незамінний інструмент комунікації, який з’єднує десятки мільярдів пристроїв по всьому світу, але до сих пір продовжуються дослідження, щоб підключитися до мережі з-під води. “Люди як з академічних кіл, так і з промисловості хочуть детально відстежувати і досліджувати підводний середу “, – пояснює перший автор, Басем Шіхада. Бездротовий інтернет під водою дозволить водолазам розмовляти без допомоги рук і передавати дані в реальному часі на поверхню.
Підводний зв’язок можливий за допомогою радіосигналів, акустичних і видимих світлових сигналів. Однак радіо може передавати дані тільки на короткі відстані, в той час як акустичні сигнали підтримують великі відстані, але з дуже обмеженою швидкістю передачі даних. Видиме світло може подорожувати далеко і нести багато даних, але вузькі світлові промені вимагають чіткої лінії видимості між передавачами і приймачами.
Тепер команда Шіхади побудувала підводну бездротову систему Aqua-Fi, яка підтримує інтернет-сервіси, такі як відправка мультимедійних повідомлень за допомогою світлодіодів або лазерів. Світлодіоди забезпечують низькоенергетичний варіант для зв’язку на короткі відстані, в той час як лазери можуть передавати дані далі, але потребують більшої потужності.
Прототип Aqua-Fi використовує зелені світлодіоди або 520-нанометровий лазер для передачі даних з невеликого простого комп’ютера на детектор світла, підключений до іншого комп’ютера. Перший комп’ютер перетворює фотографії і відео в серії 1 і 0, які перетворюються в світлові промені, вмикаються й вимикаються на дуже високих швидкостях. Детектор світла сприймає цю зміну і перетворює її назад в 1 і 0, які приймає комп’ютер і конвертує назад в початковий запис.
Дослідники протестували систему, одночасно завантажуючи мультимедіа між двома комп’ютерами, розташованими в декількох метрах один від одного в статичної воді. Вони зафіксували максимальну швидкість передачі даних 2,11 мегабайта в секунду і середню затримку 1,00 мілісекунди для передачі туди і назад. “Це перший раз, коли хтось використовував Інтернет під водою повністю без проводів “, – говорить Шіхада.
У реальному світі Aqua-Fi буде використовувати радіохвилі для передачі даних зі смартфона дайвера на пристрій “шлюзу”, який прикріплено до їх спорядження. Потім, подібно підсилювача, який розширює діапазон Wi-Fi домашнього інтернет-маршрутизатора, цей шлюз посилає дані через світловий промінь на комп’ютер на поверхні, який підключено до інтернету через супутник.
“Ми створили відносно дешевий і гнучкий спосіб підключення підводного середовища до глобального інтернету”, – говорить Шіхада.
“Ми сподіваємося, що одного разу Aqua-Fi буде так само широко використовуватися під водою, як Wi-Fi над водою.”